Skip links

Що Вам важливо знати про інтегративну психотерапію?

"Рани, нанесені взаєминами можна зцілити лише у взаєминах"
Р. Ерскін
Живий класик, засновник напряму Інтегративної психотерапії з фокусом на взаємини

Перш ніж читати далі, запитайте себе:

Чи добре Ви почуваєтеся у стосунках із людьми?

Чи комфортно Вам наодинці із собою?

Чи комфортно Вам у своєму тілі?

Чи задоволені Ви Вашим життям та Вашими стосунками?

Одним із напрямків психотерапії, в якому практикують наші психотерапевти, є інтегративна психотерапія з фокусом на взаємини – дітище живого класика психотерапії Річарда Ерскіна. Це сучасний напрямок глибинної психотерапії, що дозволяє досягти якісних змін без порушення захисних структур психіки. Працюючи глибоко та безпечно, ми досягаємо значного  терапевтичного ефекту.  Студенти ІТАіІП навчаються не тільки у Сертифікованих Інтегративних Тренерів IIPA — Міжнародної Інтегративної Психотерапевтичної Асоціації, а і у засновника метода Річарда Ерскіна. Наші студенти мають можливість подорожувати в Європу на міжнародну конференцію з Інтегративної психотерапії, де зустрічаються із спеціалістами зі всього світу. 

Що означає термін "інтегративна психотерапія"?

Сама собою інтегративність розуміється сьогодні по-різному. Насамперед ми маємо на увазі інтеграцію різних частин особистості, а саме різних психічних процесів, таких як: мислення, поведінка, сфера почуттів та тілесних відчуттів. Головним завданням інтегративного психотерапевта є безпечне відновлення повноцінного контакту клієнта з кожною з цих частин, можливість відчувати комфорт у кожній із них. Поняття здоров’я у цьому підході прирівнюється до повного контакту людини із собою, своїм потенціалом, своїм внутрішнім ресурсом сьогодні і можливості бути у повному міжособистісному контакті з оточуючими людьми.

Це також інтеграція різних теорій та методів, у яких засновник напряму Річард Ерскін є сертифікованим спеціалістом. Він вибірково об’єднав у своєму напрямі найсильніші концепції наступних шкіл психотерапії:

Транзакційний аналіз (Е. Берн та його послідовники). Ерскін є одним із засновників Європейської Асоціації Транзакційного Аналізу (ЄАТА), за що отримав медаль ЄАТА, також він працював з такими метрами, як Мері та Боб Гулдінг, Джекі Шифф. Він автор сотень статей та кількох книг; за що він був тричі нагороджений преміями Е Берна.

Гештальт-терапія (Ерскін навчався ГТ у самих засновників цього підходу – Фріца та Лори Перлзов);

Клієнт-центрована психотерапія (Річард навчався цього методу у прямих учнів Карла Роджерса);

Школа об’єктних взаємин (психоаналіз) – це, перш за все, Кохут та його сучасники. Р Ерскін – ліцензований психоаналітик.

Крім цього, маючи освіту в остеопатії, він нескінченно розвивається у роботі з тілом, щоб допомогти Клієнтам із блокованими тілесними переживаннями та тілесними аспектами життєвого сценарію. Наші інтегративні психологи у Києві також навчені цій непростій, але глибокій роботі.

Філігранна, вибіркова інтеграція методів як невід’ємна складова інтегративної психотерапії дозволяє не просто брати доступні нам методи навмання, а поєднувати різні концепції в одному цілісному, ефективному напрямку роботи. Це дає нам дорожню карту – лікувальний план та зрозумілі орієнтири у нашій роботі з Клієнтами.

Але далеко не все, що належить інтегративної психотерапії з фокусом на взаєминивідносини Р Ерскіна, привнесено з інших напрямків, усередині цього підходу працюють унікальні методи, докладно про які можна дізнатися з книги «За межами емпатії»

Ключові концепції інтегративної терапії

Найголовніше в інтегративній психотерапії Ерскіна – це підвищена увага до взаємин. Це стосунки людини із самим собою, ставлення Клієнтів із Терапевтом, взаємини з іншими людьми, якість внутрішнього та зовнішнього контакту. Що таке контакт в інтегративної терапії, Ви дізнаєтеся тут.

Ще одна важлива концепція – це потреби у взаєминах. Річард Ерскін говорить про те, що кожен з нас у взаєминах з іншими людьми потребує задоволення восьми базових потреб.

Потреба безпеки: відчуття фізичної та емоційної захищеності в контакті з іншою людиною.

Визнання своєї значущості всередині взаємин: це бажання відчувати цінність всіх своїх внутрішніх процесів, фантазій та смислів для іншої людини.

Прийняття стабільною, надійною, стійкою батьківською фігурою: ця потреба у повазі та довірі поряд з іншою людиною, потреба спиратися на батьків, наставника, вчителя, партнера.

Потреба поділу свого досвіду з іншою людиною: це про те, щоб інша людина підтверджувала і нормалізувала нас у наших переживаннях, знаходячи досвід, подібний до нашого.

Самовизначення: в тому, щоб виражати свою унікальність, несхожість з іншою людиною, але при цьому бути прийнятою нею цілком і повністю. Навіть у найрізноманітніших аспектах особистості.

Здійснення впливу на іншу людину: ми хочемо бачити і відчувати, що те, що відбувається всередині нас є значущим і впливає на поведінку іншої людини поряд з нами.

Потреба в ініціативі з іншого боку: кожному з нас хочеться відчувати, що для іншої людини контакт із нами також важливий і він готовий виявляти ініціативу для того, щоб встановити цей контакт.

Потреба виражати любов: ми говоримо про подяку, висловлюємо прийняття і небайдужість у бік людей, які нам дорогі.

Інтегративний психотерапевт навчений пам’ятати, відчувати та давати належне визнання цим потребам у терапевтичних взаєминах з Клієнтом. І тому існує унікальний набір методів – налаштованість, залученість, дослідження. Працювати в контакті не ховаючись за складними аналітичними термінами і даючи Клієнту впливати на себе, але при цьому залишатися фахівцем – це мистецтво, якому психологи та психотерапевти ІТАіІП навчаються роками.

Структура та безпека Транзакційного аналізу

Транзакційний аналіз у Києві

Другим базовим напрямком, у якому працюють наші психологи, є Транзакційний аналіз. Цей метод дає структуру та розуміння. Це потужний фундамент знань, без якого може постраждати робота, як би вона не проводилася глибоко. Адже, перш ніж опускатися на глибину, потрібно мати метафоричний «скафандр» та план дій.

Структура – це безумовна перевага цього напряму. З цієї статті ви дізнаєтеся про те, чим може бути корисною психотерапія в методі Транзакційного аналізу саме для вас. І вже з цієї статті ви зможете отримати відповіді на запитання про те, що відбувається у вашому житті та чому.

До речі, саме можливість розуміння тут і зараз, а не в далекій перспективі є очевидною перевагою Транзакційного аналізу перед багатьма іншими напрямками психотерапії. Але про все по порядку.

Трохи історії

Почнемо з того, що Транзакційний аналіз – це дуже успішна спроба психотерапевта Еріка Берна зробити психоаналіз ефективнішим, зрозумілішим та контактнішим щодо клієнтів.

Той, хто трохи цікавився психотерапією, знає, що це тривала робота. Якщо говорити про класичні концепції психоаналізу, то вони засновані на тому, щоб дати людині можливість занурюватися у внутрішній досвід у присутності іншого і отримувати інтерпретації. Це, звісно, сильне спрощення. Але саме дефіцит повноцінної присутності іншої людини в контакті на терапевтичній сесії робить психоаналіз більш тривалим способом вирішення проблем, хоча й працюючим.

Щоб зробити цей процес ефективнішим вже з першого сеансу, Ерік Берн вирішив спростити багато концепцій у самій комунікації психотерапевта та клієнта. Він зробив метод відкритим та зрозумілим навіть дев’ятирічній дитині.

Як результат, концепції інших напрямів, які були доступні розумінню суто психоаналітиків та психотерапевтів, набули прості та зрозумілі назви.

Таким чином, наш досвід і спосіб проявлятися, що сформувалися в різні періоди життя, отримали назву его станів, тобто різних станів Я.

У Транзакційному аналізі ми говоримо про три стани Я:

Внутрішній Батько – досвід, який ми отримали від контакту із значними дорослими людьми під час дитинства;

Дорослий его-стан — коли ми діємо виходячи з нашого сьогоднішнього віку і навколишньої реальності, спираючись на контакт із собою в цій конкретній ситуації, а не на досвід інших людей або добре знайомі нам емоції;

Внутрішня Дитина – популярна нині концепція не тільки для Транзакційних аналітиків. Це наша емоційна та тілесна пам’ять. А також висновки та рішення, прийняті в минулому, можливо, в дитячому віці на підставі подій, що відбуваються навколо, та людей, які при цьому були присутніми або були відсутніми.

У будь-який момент часу ми взаємодіємо з одного з его-станів. Наприклад, іноді ми можемо контактувати зі світом, застосовуючи моделі поведінки та мислення, властиві нашим батькам чи вчителям. В інші моменти ми можемо відчувати і поводитися як дитина певного віку, якою ми були. Але в більшості випадків і більшу частину часу ми знаходимося в його стані Дорослого. Це означає, що ми тестуємо реальність та приймаємо рішення, виходячи з неї.

Ці базові знання Транзакційного аналізу вже зараз дозволяють вам самим проаналізувати якісь закономірності у вашому житті.

Що відбувається на першому сеансі у методі Транзакційного аналізу?

Перше, що ви отримуєте – це структурне розуміння себе та свого відреагування на дійсність. Ви починаєте усвідомлювати, що відбувається всередині вас, і вчитися аналізувати вашу взаємодію з іншими людьми.

Ви починаєте відстежувати, коли ви потрапляєте до Батьківського або Дитячого его-стану і вчитеся перемикатися між ними свідомо, виходячи із ситуації та вашої вигоди в ній. Це відбувається вже на першому сеансі, що є великою перевагою.

Ви починаєте бачити циклічність у різних подіях та стосунках з різними людьми. Ви розумієте закономірності завершення ситуацій, процеси, що повторюються. У нашому методі це називається життєвим сценарієм. Під сценарієм життя ми розуміємо несвідому програму, яку закладають у нас соціум, сім’я, оточення. Наприклад, ви знову і знову потрапляєте у стосунки, де вас ігнорують. Ви знову і знову потрапляєте на невідповідну роботу. Ви щоразу занедужаєте незрозумілою лікарям хворобою. Це є сценарій.

У чому вигода вам як клієнту?

Як говорилося вище, Транзакційний аналіз дає структурне розуміння, яким ви можете користуватися з першого сеансу. Але є й інші, не менш важливі переваги.

Контрактність

Транзакційний аналіз є способом, важливою частиною якого є контракти. Це усні чи письмові домовленості Клієнта з Терапевтом щодо ключових аспектів роботи, очікуваного результату та відповідальності кожного за цей результат. Кожен сеанс починається з договору. У процесі сеансу немає нічого, про що ви з терапевтом не домовлялися. Це дає вам безпеку та передбачуваність процесу.

Зрозумілі кордони

Ця перевага автоматично випливає із попереднього. Ви з терапевтом заздалегідь домовляєтеся про ваш запит, про ваші очікування, про частоту та тривалість зустрічей.

Транзакційний аналіз також має часові рамки. Вже третьому сеансі психотерапевт може робити припущення про необхідну тривалість роботи з вами до отримання бажаного результату. Межі процесу терапії за часом дуже важливі для багатьох клієнтів.

Інструменти терапевта в руках клієнта

Психологи в Києві та за його межами, які працюють у методі Транзакційного аналізу, часто жартують, що після проходження курсу психотерапії в цьому методі, клієнт сам може ставати психотерапевтом.

В кожному жарті є частка правди. Насправді, вже з першого сеансу ви знаєте знання, якими володіє ваш психотерапевт. Ви отримуєте інструменти, які з успіхом можете застосовувати для покращення свого життя.

Багато стає дуже простим і зрозумілим

Жоден психотерапевт не зможе обіцяти вам, що у вашому житті перестануть відбуватися неприємні ситуації та зустрічатися недоброзичливі люди. Але що ми точно можемо обіцяти – життя стане зрозумілішим, а у зв’язку з цим багато проблем стане простіше. Зникне страх і тривога, які блокували вашу здатність думати в екстремальній ситуації. Там, де багато хто губиться і не розуміє, що відбувається, ви будете здатні прийняти правильне рішення. Те, що раніше було складним, стане простим, якщо не в моменті, то перспективі.

Слід зауважити, що допомога психолога полягає не так у раді чи рекомендації з приводу вашого життя, як у вирощуванні у вас сили та здатності бути гнучким у різних життєвих ситуаціях. Транзакційний аналіз є ідеальним методом для тих, кому потрібно структурувати внутрішній хаос, вийти зі стану тривоги та заплутаності, або хто запитує: «Чому це відбувається зі мною?»

Наші психологи та психотерапевти в ІТАіІП використовують у роботі методи Транзакційного аналізу та Інтегративної психотерапії Річарда Ерскіна. Це унікальне поєднання двох сучасних напрямків психотерапії дозволяє працювати глибоко, не порушуючи вашої внутрішньої безпеки. Важіль сили від початку і до кінця знаходиться у вас, і ви відчуваєте, як ви ростете, а життя стає безпечнішим і зрозумілішим для вас.

Звертайтесь, ми будемо раді допомогти вам!

Home
Account
Cart
Search

Напишіть нам

через зручний для Вас канал комунікації

Адреса інституту: Київ, вул. Оболонська, 29, офіс 101.

info.itaip@gmail.com