Транзакційний аналіз - ІТАіІП
Skip links

Транзакційний аналіз структура та безпека

Транзакційний аналіз у Києві

Другим базовим напрямком, у якому працюють наші психологи, є Транзакційний аналіз. Цей метод дає структуру та розуміння. Це потужний фундамент знань, без якого може постраждати робота, як би вона не проводилася глибоко. Адже, перш ніж опускатися на глибину, потрібно мати метафоричний «скафандр» та план дій.

Структура – це безумовна перевага цього напряму. З цієї статті ви дізнаєтеся про те, чим може бути корисною психотерапія в методі Транзакційного аналізу саме для вас. І вже з цієї статті ви зможете отримати відповіді на запитання про те, що відбувається у вашому житті та чому.

До речі, саме можливість розуміння тут і зараз, а не в далекій перспективі є очевидною перевагою Транзакційного аналізу перед багатьма іншими напрямками психотерапії. Але про все по порядку.

Трохи історії

Почнемо з того, що Транзакційний аналіз – це дуже успішна спроба психотерапевта Еріка Берна зробити психоаналіз ефективнішим, зрозумілішим та контактнішим щодо клієнтів.

Той, хто трохи цікавився психотерапією, знає, що це тривала робота. Якщо говорити про класичні концепції психоаналізу, то вони засновані на тому, щоб дати людині можливість занурюватися у внутрішній досвід у присутності іншого і отримувати інтерпретації. Це, звісно, сильне спрощення. Але саме дефіцит повноцінної присутності іншої людини в контакті на терапевтичній сесії робить психоаналіз більш тривалим способом вирішення проблем, хоча й працюючим.

Щоб зробити цей процес ефективнішим вже з першого сеансу, Ерік Берн вирішив спростити багато концепцій у самій комунікації психотерапевта та клієнта. Він зробив метод відкритим та зрозумілим навіть дев’ятирічній дитині.

Як результат, концепції інших напрямів, які були доступні розумінню суто психоаналітиків та психотерапевтів, набули прості та зрозумілі назви.

Таким чином, наш досвід і спосіб проявлятися, що сформувалися в різні періоди життя, отримали назву его станів, тобто різних станів Я.

У Транзакційному аналізі ми говоримо про три стани Я:

Внутрішній Батько – досвід, який ми отримали від контакту із значними дорослими людьми під час дитинства;

Дорослий его-стан — коли ми діємо виходячи з нашого сьогоднішнього віку і навколишньої реальності, спираючись на контакт із собою в цій конкретній ситуації, а не на досвід інших людей або добре знайомі нам емоції;

Внутрішня Дитина – популярна нині концепція не тільки для Транзакційних аналітиків. Це наша емоційна та тілесна пам’ять. А також висновки та рішення, прийняті в минулому, можливо, в дитячому віці на підставі подій, що відбуваються навколо, та людей, які при цьому були присутніми або були відсутніми.

У будь-який момент часу ми взаємодіємо з одного з его-станів. Наприклад, іноді ми можемо контактувати зі світом, застосовуючи моделі поведінки та мислення, властиві нашим батькам чи вчителям. В інші моменти ми можемо відчувати і поводитися як дитина певного віку, якою ми були. Але в більшості випадків і більшу частину часу ми знаходимося в його стані Дорослого. Це означає, що ми тестуємо реальність та приймаємо рішення, виходячи з неї.

Ці базові знання Транзакційного аналізу вже зараз дозволяють вам самим проаналізувати якісь закономірності у вашому житті.

Що відбувається на першому сеансі у методі Транзакційного аналізу?

Перше, що ви отримуєте – це структурне розуміння себе та свого відреагування на дійсність. Ви починаєте усвідомлювати, що відбувається всередині вас, і вчитися аналізувати вашу взаємодію з іншими людьми.

Ви починаєте відстежувати, коли ви потрапляєте до Батьківського або Дитячого его-стану і вчитеся перемикатися між ними свідомо, виходячи із ситуації та вашої вигоди в ній. Це відбувається вже на першому сеансі, що є великою перевагою.

Ви починаєте бачити циклічність у різних подіях та стосунках з різними людьми. Ви розумієте закономірності завершення ситуацій, процеси, що повторюються. У нашому методі це називається життєвим сценарієм. Під сценарієм життя ми розуміємо несвідому програму, яку закладають у нас соціум, сім’я, оточення. Наприклад, ви знову і знову потрапляєте у стосунки, де вас ігнорують. Ви знову і знову потрапляєте на невідповідну роботу. Ви щоразу занедужаєте незрозумілою лікарям хворобою. Це є сценарій.

Home
Account
Cart
Search

Напишіть нам

через зручний для Вас канал комунікації

Адреса інституту: Київ, вул. Оболонська, 29, офіс 101.

info.itaip@gmail.com