Skip links

Етика терапевтично-клієнтських стосунків

Дотримання етичного кодексу для психолога є важливою складовою професійної практики.  Це створює необхідні умови для терапевтичного процесу. Клієнти можуть бути впевнені, психолог враховує їхні інтереси та безпеку.  Етичні стандарти забезпечують безпеку, довіру та конфіденційність для клієнтів та для самого психолога. 

У кожному напрямку психотерапії є специфічні вимоги до етики. Але спільним є те, що в основі лежить захист інтересів та безпеки клієнтів, збереження довіри, підтримку професійних стандартів та забезпечення якості надання психотерапевтичної послуги.

Сьогодні я поділюся з вами етичними принципами стосунків в рамках інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки (інтегративний транзактний аналіз).

У нас створена Міжнародна асоціація інтегративної психотерапії (IIPA), яка визначає та підтримує етичні принципи стосунків між психологом та клієнтом. 

Стосунки мають пріоритет над дотриманням фіксованих етичних директив або правил. Інтегративні психотерапевти присвячують себе благополуччю тих, хто шукає нашої допомоги, у будь-яких терапевтичних чи робочих стосунках. 

Чесність терапевта, обов’язок уважного ставлення до клієнтів/колег та інформована згода є основоположними етичними принципами стосунків, які пропагує IIPA, а також відкритість до співпраці та діалогу, який поважає відмінності інших. 

В інтегративній психотерапії потрібно пройти довгий шлях навчання, це мінімум 480 годин. 

Багато годин особистої психотерапії – це обов’язкова умова. Ти не можеш бути практиком, якщо у тебе немає достатньої кількості годин роботи у цьому методі. Ти маєш розуміти, через що пропускаєш свого клієнта.

Для наших психотерапевтів є постійні зустрічі із світовою спільнотою. Це міжнародний конгрес один раз на 2 роки (наступний буде у 2025 році). Завдяки цьому ми можемо ознайомитися з новими дослідженнями, досвідом.

Ми не вітаємо подвійні стосунки. Для деяких методів це може бути нормально, коли ви  і навчаєтесь у спеціаліста, і проходите особисту терапію і супервізію в нього ж. Ми звертаємо особливу увагу на уникнення подвійних стосунків у наших студентів і при формуванні навчальних та супервізійних груп враховуємо це. Для деяких це може бути сюрпризом, що до мене не можна одночасно прийти в терапію і в навчання.

В інтегративній психотерапії сам терапевт включений в процес, задіяний, не ховається за теорією, як це буває інших напрямках. Він жива людина, яка активно бере участь в процесі і в самого терапевта можуть бути проекції на клієнта. Ми це враховуємо і використовуємо як матеріал для роботи. 

Терапевт використовує метод налаштування і в нього добробут клієнта завжди на першому плані. Ми не використовуємо клієнта ні в фінансовому плані, ні в сексуальному. 

Ми дбаємо про кордони клієнта. Кордони в психотерапії – це назначений час,  сетінг, метод контрактування, де використовуємо відкриту комунікацію. Клієнт завжди може запитати нас – “Що ви записуєте? Чи можете мені показати?” Якщо йде аудіо запис, я теж це обговорюю з клієнтом.

Ми не робимо нічого проти волі клієнта, поза його свідомістю. Я поважаю клієнта та інформую його про процес роботи. Вся робота відбувається в нас через контрактування. Я не використовую вправи без дозволу на те клієнта.

Повага –  це захист і для терапевта і для клієнта. Коли ми говоримо про те скільки ми налаштовуємося, скільки працюємо для блага клієнта, ми маємо не забувати, що це відбувається всередині матриці терапевтичних стосунків. І перший філософський принцип інтегративної психотерапії означає, що всі люди цінні з народження. Всі люди, в тому числі і психотерапевт. Ми будуємо стосунки з точки зору поваги, дбання самих про себе. Ми можемо давати своїм клієнтам тільки тоді, коли в нас самих є чим ділитися.  Тому ми дбаємо про власний добробут, здоров’я, кордони.

Дотримання етики є ключовим для збереження доброї репутації як самого психолога, так і професії в цілому. Завдяки етичним стандартам ми можемо забезпечити добробут та безпеку всіх учасників психотерапевтичного процесу.




Home
Account
Cart
Search

Напишіть нам

через зручний для Вас канал комунікації

Адреса інституту: Київ, вул. Оболонська, 29, офіс 101.

info.itaip@gmail.com