Концепція стосунків в інтегративній психотерапії з фокусом на стосунки - ІТАіІП
Skip links

Концепція стосунків в інтегративній психотерапії з фокусом на стосунки

В інтегративній психотерапії ми розглядаємо людину як цілісну особистість, у якої взаємно пов’язані когнітивна сфера (думки), поведінкова сфера (дії), афективна сфера (емоції) та фізіологія (тіло). 

Для візуального представлення ми малюємо ромб, де вгорі когніції, ліворуч емоції, внизу тіло, праворуч дії. Якщо ми ромб помістимо у коло – це будуть стосунки, які ми будуємо з іншими людьми.

 Чому стосунки такі важливі? 

Стосунки – це основна ідея інтегративної психотерапії з фокусом на стосунках. Це основний фактор, який мотивує і розвиває людину.

Проблеми починаються тоді, коли “підводять” стосунки. Наприклад, дитина росте в атмосфері, де стосунки її підводять, то вона може мати порушення чи відхилення від норми. 

Завдяки моделі особистості у стосунках ми бачимо, де клієнт відкритий до контакту, а де він навчився його переривати. Буває, що певна сфера не змогла розвинутися в належному обсязі, наприклад, немає доступу до почуттів або немає усвідомлення тілі.

Як ми використовуємо концепцію стосунків у роботі з клієнтом?

Ми можемо взяти модель особистості у стосунках, провести діагностику та вибудовувати свою роботу таким чином, щоб клієнт у контакті зі мною на сесії відчував, що контакт з’являється. Наприклад, якщо клієнта переповнювали почуття, не було можливості ясно мислити і проводити аналіз – те що потрібно йому розвинути – саме здатність до аналізу, тобто когнітивну сферу.

Клієнт сьогодні – це певною мірою “продукт” його минулих стосунків. Саме тому ми будуємо терапевтичні стосунки так, щоб стабілізувати його, коли він затоплений своїми емоціями, і навчити його мислити. Тобто ми беремо наші стосунки як інструмент.

На сесії я дивлюся яка людина зі мною у контакті. Мені важливо, щоб вона могла розслабитись і навчилася думати. Тут починається зцілення. Паралельно ми знаходимо слова для нового досвіду – як це бути в контакті з іншим і при цьому чітко мислити та аналізувати ситуацію? Як це відчувається, коли не тримати тіло в напрузі? Коли знаєш, чого чекати від іншого? Як це, коли я нормальний у контакті з іншим?

8 потреб у стосунках Р.Ерскіна

В інтегративній психотерапії ми використовуємо модель потреб у стосунках Р.Ерскіна. Сюди входять: 

  1. Потреба у безпеці та надійності 
  2. Потреба у визнанні (наші почуття, фантазії та смисли важливі)
  3. Потреба у прийнятті від надійної, стабільної батьківської фігури, яка здатна захистити 
  4. Потреба у розподілі досвіду 
  5. Потреба самовизначення 
  6. Потреба впливати на інших
  7. Потреба в ініціативі від іншого 
  8. Потреба виражати любов

Ця модель дає відповіді для розуміння стосунків і, одночасно, вона може стати інструментом діагностики та методики в роботі.

Наведу приклад. На консультації сімейна пара. Стосунки знаходяться в кризі і вони думають про розлучення. Я уважно слухаю, чого не вистачає моїм клієнтам.

Дружині не вистачає визнання її цінності (2 потреба). Цінності просто так, по праву того, що вона є (ми це називаємо безумовним прийняттям). Їй необхідно, щоб чоловік підтверджував, що він бачить всі її прояви як важливі. Їй важливо почути це підтвердження у безумовній любові, у визнанні цінності для нього. Психологічно вона каже йому: я є і мене тобі недостатньо? Але чоловік не дає визнання просто так, навпаки він вимагає від неї задоволення своєї потреби.

А чоловікові не вистачає самовизначення (5 потреба). Йому необхідно, щоб дружина визнавала його унікальність, неповторність, особливість. І тому він сперечається, висловлює свої права та потреби нестандартним чином. Він психологічно ніби каже їй: подивися який я неординарний, особливий, я бачу світ ось так і приймай мене таким!

Загалом подружжя просить любові один від одного, але на даний момент форма, в якій кожному необхідна ця любов на сьогодні своєрідна. 

На основі цього аналізу я, як психолог, можу побачити над чим важливо працювати з цим клієнтом або клієнтами. 

Чому люди перебувають у стосунках? Тільки тому, що вони задовольняють свої потреби в них. Свого часу мене вразила ця проста істина.

Наталія Єгонська-Спенсер,  психотерапевтка, тренерка та супервізорка міжнародних реєстрів психотерапевтів ITAA та IIPA, керівник та засновник Інституту Транзакційного аналізу та Інтегративної психотерапії.

Схожі статті:

 Якщо ви цікавитесь глибинною психологією, запрошуємо вас на навчання в Інституті:

Базовий курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Поглиблений курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Базовий курс транзакційного аналізу ТА-101



Поглиблений курс транзакційного аналізу ТА-202


Home
Account
Cart
Search

Напишіть нам

через зручний для Вас канал комунікації

Адреса інституту: Київ, вул. Оболонська, 29, офіс 101.

info.itaip@gmail.com