Постійне почуття сорому у клієнта - ІТАіІП
Skip links

Постійне почуття сорому у клієнта

Якщо завжди присутнє перманентне почуття сорому, цей сором супроводжує все життя, чи означає це, що був досвід насилля?” Це питання було озвучено в рамках інтерв’ю з Саллі Опеншоу. Нижче наводимо відповідь Саллі.

Коли йдеться про реакцію сорому, вона може бути дуже широкого спектру. Я можу на все реагувати соромом, сором може бути частиною особистості. Коли ми працюємо з діагностикою, нам треба розуміти ступінь присутності сорому в особистості. Також ми завжди порівнюємо це із стадіями розвитку людини, на якому етапі щось відбулося і сором зародився. 

Однак, інколи відчуття сорому присутнє в людині постійно. Тоді складно ідентифікувати, що це саме сором, може бути доволі складним процесом. Ми не завжди можемо це пов’язати з певною ситуацією в минулому. Коли людина може вбирає сором в свою ідентичність,  зв’язок з конкретною ситуацією зникає, немає, з якою можна пов’язати сором. 

Коли йдеться про сексуальне насильство  і сором, як компонент цього насильства, треба розуміти, що кривдник не відчуває цього сорому. Тому механізм спрацьовує так, що звинувачення або сором відразу проектується на ту людину, щодо якої чиниться злочин. Це ідея, яку кривдник передає в меседжах “Ти не такий”, “Ти не так щось зробив”, “Дивись, що ти зробив, щоб мене змусити так з тобою вчинити”.

Коли ми працюємо з клієнтами, в кого є ідентифікація з соромом, ми завжди працюємо над розплутуванням, розв’язанням цієї системи. Тобто ми дивимось, де саме в сценарії клієнта це починалося. Робимо спроби з’ясувати звідки це почалося, з яким оточенням це було, як сформувалося. І збираємо розрізнені елементи в цілісну історію. 

Також слід розуміти, що часто ця сформована реакція соромом може бути спробою дитини залишатися в тих стосунках, які для неї є важливими. Наприклад, забирання сорому за насилля, яке чинив батько, може бути такою формою збереження контакту з батьківською фігурою.  Може бути доволі дивним цей момент, що у сорому може бути захисна функція  в контакті.

Детально про цей блок роботи можна дізнатися на семінарі  Саллі Опеншоу “Сексуальна травма і керування соромом” Запис можна придбати тут https://join.itaipinstitute.com.ua/sally_trauma

Схожі статті:

 Якщо ви цікавитесь глибинною психологією, запрошуємо вас на навчання в Інституті:

Базовий курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Поглиблений курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Базовий курс транзакційного аналізу ТА-101



Поглиблений курс транзакційного аналізу ТА-202


Home
Account
Cart
Search

Напишіть нам

через зручний для Вас канал комунікації

Адреса інституту: Київ, вул. Оболонська, 29, офіс 101.

info.itaip@gmail.com