Навіщо психологу потрібна супервізія? - ІТАіІП
Skip links

Навіщо психологу потрібна супервізія?

Коли потрібна супервізія? Чому потрібна супервізія? Як часто і в яких випадках? Вибрати краще індивідуальну чи групову? Навіщо вкладати час і гроші в супервізію? 

Це дуже важливі питання для кожного  психолога, психотерапевта в його роботі. 

Що таке супервізія?

Супервізія – це невід’ємна частина професійного зростання, професійної етики та професійної філософії. Адже, навчаючись, ви отримуєте інформацію, методи, інструменти. На супервізіях ви навчаєтеся того, як застосовувати те, що ви отримали у своєму навчанні. 

Супервізія – це форма підтримки, супервізія – це стосунки, в яких терапевт-супервізант отримує простір, в якому він може подивитись на себе і дозволити собі змінюватись. А також оцінити себе і свої власні можливості.

На сесіях з клієнтами не тільки ми впливаємо на клієнта, а й клієнт впливає на нас. І саме на супервізії всі ці процеси, які відбуваються несвідомо, на імпліцитному рівні, ми виводимо на усвідомлений (експліцитний) рівень розуміння. На супервізійних зустрічах терапевт отримує визнання, нормалізацію своєї роботи. 

Особливо це важливо для тих, хто на початку свого шляху.

Навіщо потрібна супервізія?

  • Щоб виявити сильні та слабкі сторони психолога як фахівця
  • Для виправлення помилок професійної діяльності
  • Для уникнення емоційного/професійного вигорання та нервових зривів
  • Для розвитку професійної компетенції та розширення кругозору
  • Для особистісного зростання
  • Для збагачення новими знаннями
  • Для отримання підтримки досвідченого колеги-наставника

Супервізія як стосунки

Супервізія – це стосунки, в яких терапевт-супервізант отримує простір, у якому він зможе подивитись на себе, оцінити себе і свої власні можливості.

Мій особистий досвід бути супервізантом почався досить давно. Сьогодні я сама стала супервізором, і для мене це велика честь бути свідком зростання колег у методі інтегративної психотерапії та транзактного аналізу.

Я пам’ятаю, як це було важливо, коли я була сама супервізантом отримати необхідну підтримку, інформацію, допомогу розплутатися, прожити якісь процеси, побачити те, чого не бачу. Отримати нове бачення та  напрямок у роботі з клієнтом. 

І зараз я це роблю в контакті зі своїми супервізантами. Я часто чую запити про підтримку від них.  Я маю підтвердити своїм супервізантам, що вони на правильному шляху або допомогти структурувати роботу з клієнтом. Це дуже необхідний, важливий процес. Я думаю, що це дуже природні наші людські потреби, коли ми щось робимо, то треба запитати в наставника – чи все так, чи я правильно розумію і роблю, в мене добре виходить?

В цих потребах ваша турбота про себе, про свої процеси, про свою дитячу частину, яка може іноді проявлятися у вашій роботі з клієнтами. Іноді важливо зрозуміти, що необхідно ще щось додати в особисту терапію і розвести, розплутати ці процеси теж можна на супервізіях.

Я думаю, що це природна людська потреба, – запитати в наставника. “Чи все так? Чи я правильно розумію і роблю? Чи в мене добре виходить?”. В цих потребах ваша турбота про себе, про свої процеси.

З яким питанням можна прийти на супервізію?

4 найпопулярніші питання до супервізора.

  1. Чи я все правильно роблю?
  2. Чи я все правильно розумію?
  3. В мене добре виходить?
  4. Як структурувати роботу з клієнтом?

У мене є дуже проста відповідь, коли запитують, чи потрібні супервізії.  Я завжди кажу – так, супервізії потрібні. Бо це ваша можливість зростати, як спеціаліст.

Наталія Мотрич, психотерапевт у методах Транзактний Аналіз та Інтегративна психотерапія (СТА, CIIP), попередній тренер і супервізор.

Схожі статті:

 Якщо ви цікавитесь глибинною психологією, запрошуємо вас на навчання в Інституті:

Базовий курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Поглиблений курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Базовий курс транзакційного аналізу ТА-101



Поглиблений курс транзакційного аналізу ТА-202


Home
Account
Cart
Search

Напишіть нам

через зручний для Вас канал комунікації

Адреса інституту: Київ, вул. Оболонська, 29, офіс 101.

info.itaip@gmail.com