Теорія мотивації з точки зору Інтегративного підходу як план терапії залежного клієнта - ІТАіІП
Skip links

Теорія мотивації з точки зору Інтегративного підходу як план терапії залежного клієнта

Жоден метод психотерапії не може існувати без теорії мотивації. Нам, психотерапевтам, конче потрібно розуміти що саме мотивує людину до тих чи інших дій та вчинків, що спонукає клієнта будувати стосунки, обирати саме такі захисти, відщеплювати досвід, ігнорувати свої потреби тощо. Залежний клієнт приходить до нас із своєю проблемою зловживання наркотиками та алкоголем та потребує допомоги в її вирішенні. Розкодувати мотивацію клієнта зловживати ПАР (психоактивні речовини) наша пряма і основна задача в психотерапії.

Теорія мотивації в контексті інтегративного підходу

    • Визначення та основні положення теорії мотивації.
    • Коло мотивації, як наочне бачення взаємозалежності голодів всередині теорії мотивації.

Кожен психотерапевтичний метод має свою теорію мотивації.  Інтергативний підхід з фокусом на стосунки завдяки Р.Ерскіну https://www.integrativetherapy.com/ru/articles.php?id=62. розглядає теорію мотивації, як складову з трьох частин, трьох голодів: Голод по відносинах, Голод по стимулах, Голод по структурі. (мал.1).

Голод по Відносинах складається з 8 універсальних стосункових потреб, які контрастні по своєму сенсу, проте доповнюють одна одну та при умові їх повного задоволення, роблять відносини гармонійними та наповненими, а людину цілісною та щасливою.

Голод по Стимулам складається з двох видів контакту: зовнішнього та внутрішнього. Зовнішній контакт це міжособистісний контакт з будь-ким. Внутрішній контакт це феноменологія клієнта.

Голод по Структурі це набір рішень клієнта, які допомагають йому структурувати своє життя, зробити його зрозумілим, послідовним, безпечним в його сенсі. Це його авторський Життєвий Сценарій, унікальний та неповторний, де завдяки зрозумілій тільки йому структурі, він має контроль над життям та може пояснити собі – чому життя, він та його відносини саме такі.

Коло для Теорії Мотивації обрано не випадково. Це наочно може дати уявлення про взаємозалежність голодів та їх вплив одне на одне.

Основна теза Інтегративного підходу – нам всім потрібні відносини! Ми народжуємося в відносинах, шукаємо їх все своє життя та не можемо існувати без них. Без відносин ми не можемо навіть сформуватися як людина в повному сенсі. Тож мотивація людини до повноцінного життя починається з відносин. Та, якщо відносини є, але вони не якісні, це буде травмувати людину, формуючи Життєвий Сценарій та потребу в штучній достимуляції себе.

Вже понад 70 років тому Боулбі почав досліджувати фізичні та емоційні реакції немовля в відповідь на відношення матері до неї та формування типу прив’язаності, який поділяємо на надійний та ненадійні типи. Це формує протокол Життєвого Сценарію та палімпсести, несвідомі ранні рішення про себе та контакт з оточуючими. Для формування надійного типу прив’язаності всі 8 стосункових потреб Голоду по Відносинах повинні задовольнятись в повній мірі. В залежності від інтенсивності незадоволення, буде формуватися той чи інший тип ненадійної.

Діагностика мотиваційних голодів як частина плану терапії залежного клієнта

    • Роль голодів в формуванні залежностей.
    • Методика діагностики голоду по відносинах, її терапевтична цінність.

Залежні клієнти це люди, яких зраджували відносини ще з раннього дитинства. Стосункові потреби, які повинні бути задоволеними, залишаються архаїчно голодними, впливаючи на вибір штучного задоволення в вигляді зловживання. Тож, перше що потрібно зробити в терапії залежного клієнта- продіагностувати ступінь Голоду по Відносинах. Для цього я пропоную використовувати мотиваційне інтерв’ю, яке дасть нам уявлення щодо задоволення стосункових потреб по вікових стадіях П.Левін. (мал 2).

 

Результати допоможуть нам побачити:

  1.   Які стосункові потреби голодні з віку в вік
  2.   Що саме залежний клієнт носить до терапевта та до оточуючих людей в своїх проекціях з наміром нарешті задовольнити та вирішити конфлікт
  3.   Ми можемо побачити вік травмування та мати змогу налаштовуватись саме на той вік дитини та потреби на її вік
  4.   Це допоможе в історичному дослідженні виявити з ким саме було розірвано стосунковий контакт та в які історії ми будемо регресувати в терапії на гумових стрічках
  5.   Ми виявимо які є вторинні гештальти, які штучні закриття стосункових потреб обрав в них наш залежний клієнт та які Сценарні рішення внаслідок цього прийня

План терапії залежного клієнта

    • Діагностика  Голодів, їх взаємозалежність та вплив на клієнта.
    • Життєвий сценарій як план терапії залежного клієнта.

Ця таблиця стане першим кроком плану терапії залежного клієнта. Разом із клієнтом ми заповнюємо таблицю, оцінюючи ступінь задоволення стосункових потреб від 0 до 10. Ми можемо порахувати навіть в відсотках ступінь незадоволення Голоду по відносинах та візуально зменшити його на цей відсоток всередині кола на мал.1. Пусте місце поринуть заповнювати два інших Голоди, автоматично збільшуючись, чим призведуть до потреби їх задовольняти, достимулюючи себе штучно стимулами та/або структурою. Сьогодні наш залежний клієнт – це набір ранніх рішень. Його Життєвий Сценарій це історія незадоволення стосункових потреб, які проявляються в безсвідомих патернах поведінки та штучних спробах їх задовольнити. Залежний клієнт знайшов таке штучне задоволення через зловживання ПАР та формування рішень про себе, інших та якість життя в Життєвому Сценарії, що робить його життя зрозумілим, контрольованим та, на його думку, безпечним.

Другим кроком в плані терапії стане діагностика Життєвого Сценарію залежного клієнта (мал.3).

 

Поступово заповнюючи цю таблицю разом із клієнтом, ми починаємо розуміти: прояви сценарію, його феноменологію на всіх рівнях діаманта Ерскіна, який історичний досвід мав клієнт та як він підкріплює Сценарій старими емоційними спогадами, рішеннями, фантазіями, які стосункові потреби, почуття було витіснено та які сценарні переконання про себе, інших, якість життя залежний клієнт створив.

Висновок

    • Підсумок важливості інтеграції теорії мотивації в діагностику та план терапії залежного клієнта.
    • Перспективи подальших досліджень та практичного застосування.

Продіагностував Життєвий Сценарій залежного клієнта, ми можемо допомогти усвідомити клієнту його рішення, змінити їх та, створивши відповідні умови, прибрати вплив минулого на сьогоднішнє рішення зловживати ПАР, штучно закриваючи розірвані стосунки, пригнічені почуття та потреби.

На даний час хімічно залежних людей, особливо в Україні, стає дедалі більше. Це і громадські люди і військові, які під час повномасштабного вторгнення, пристрастились до вживання ПАР та, повертаючись з бойових дій, потребують лікування та допомоги. Ці клієнти мають багато особливостей, що ускладнює роботу з ними. Стигматизація залежних, їх поведінка, знецінення допомоги, зовнішній вигляд- це те, що відштовхує від них, лякає. Насправді, за цим всім є лише травмована відносинами людина, яка навчилася свій біль та тугу по надійних відносинах знеболювати в хімічний спосіб. Після закінчення війни залежних клієнтів буде ще більше, тому сьогодні для нас зростає потреба в подальших дослідженнях, розробках психотерапії залежностей для подальшого практичного застосування та допомоги нашій країні в налагоджені психологічного здоров’я населення.

Анна Оберемок

Практичний психолог, авторка і ведуча програми “Емоційна зрілість”, керівниця реабілітаційного центру для залежних, ТА терапевт, кандидатка педагогічних наук докторка філософії, досвід роботи 10+ років.


Ця стаття написана спікером Першої конференції з Інтегративної психотерапії в Україні-2024.

Запрошуємо вас на Другу конференцію, яка відбудеться 13-14 грудня 2025 році! Конференція буде проходити в гібридному форматі (очно в Києві і онлайн). Це простір для професійного розвитку, натхнення та нових знайомств із колегами.

Залиште заявку, щоб першими отримати інформацію про програму та спікерів:

Схожі статті:

 Якщо ви цікавитесь глибинною психологією, запрошуємо вас на навчання в Інституті:

Базовий курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Поглиблений курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Базовий курс транзакційного аналізу ТА-101



Поглиблений курс транзакційного аналізу ТА-202


Home
Account
Cart
Search

Напишіть нам

через зручний для Вас канал комунікації

Адреса інституту: Київ, вул. Оболонська, 29, офіс 101.

info.itaip@gmail.com