Інтегративна психотерапія з фокусом на стосунки (інтегративний транзактний аналіз) – це сучасний напрямок глибинної психотерапії, який дозволяє досягти якісних змін без порушення захисних структур психіки.
Працюючи глибоко і безпечно, ми досягаємо гарного терапевтичного ефекту.
Коли ми говоримо про інтегративну психотерапію, ми використовуємо слово “інтеграція” у різних аспектах. Давайте розберемося..
Інтеграція різних методів психотерапії
По-перше, це інтеграція різних методів психотерапії. Коли ми використовуємо методи різних психотерапевтичних напрямів на допомогу клієнту.
Але головна ідея в тому, що нам не потрібно просто навмання брати будь-які методи. Якщо ми так робимо, виходить еклектика, коли просто є багато всього, але не зовсім зрозуміло, в який момент і що для клієнта використовувати.
Річард Ерскін, засновник методу, вибірково об’єднав у своєму напрямку найсильніші концепції наступних шкіл психотерапії: класичний транзакційний аналіз, клієнт-центрована психотерапія, школа об’єктних відносин (психоаналіз), гештальт-терапія, тілесна терапія.
В інтегративної психотерапії ми вбудовуємо методи різних шкіл на одну струнку модель. Ця модель дає нам структуру, підтримку, веде та спрямовує нас, завдяки цілісності цієї моделі ми бачимо те, що саме в цей момент потрібно нашому клієнту.
Тому вибіркова, селективна інтеграція методів із різних шкіл психотерапії дає синергетичний ефект.
Інтеграція особистості
По-друге, ми говоримо про інтеграцію всередині особистості.
Ми розглядаємо людину як цілісну особистість, у якої взаємно пов’язані когнітивна сфера (думки), поведінкова сфера (дії), афективна сфера (емоції) та фізіологія (тіло).
Всі ці сфери є у кожній людині. До психолога людина приходить тоді, коли відбувається збій у якійсь із них.
І інтегративна психотерапія дає нам інструменти, якими ми можемо діагностувати проблему – зрозуміти, у якій сфері є проблема. І на основі діагностики побудувати лікувальний план – що ми можемо дати людині, щоб її ситуація змінилася.
Наприклад, на консультації я бачу, що людина дуже емоційна. Розумію, що йому потрібно розвинути раціональну частину. Я діагностую за допомогою методів ІП та складаю план дій, як я можу допомогти йому дорости до того, щоб він почав думати.
Таким чином, інтегративна психотерапія дає нам чітку систему роботи з клієнтами. А завдяки використанню різних методів і методик клієнт отримує ефект цілісності в особистісному плані.
А ще в інтегративній психотерапії з фокусом на стосунки Р. Ерскіна працюють унікальні методи – налаштованість, залученість, дослідження. Завдяки цим методам ми можемо працювати в контакті не ховаючись за складними аналітичними термінами і даючи клієнту впливати на себе, але при цьому залишатися фахівцем.
Цінність стосунків в інтегративній психотерапії
Найголовніше в інтегративній психотерапії Р.Ерскіна – це підвищена увага до стосунків. Це стосунки людини із самою собою, стосунки Клієнтів із Терапевтом, взаємини з іншими людьми, якість внутрішнього та зовнішнього контакту.
«Рани, завдані стосунками можливо зцілити лише у стосунках» – ця фраза Р.Ерскіна, як на мене, дуже гарно відображає філософію методу та цінність терапевтичних стосунків.
Про концепцію стосунків в інтегративній психотерапії можна почитати у статті Концепція стосунків в інтегративній психотерапії з фокусом на стосунки
Для мене інтегративна психотерапія це
– проста та зрозуміла модель особистості
– інструменти для діагностики та лікувального плану
– цілісний метод, який дає моїм клієнтам хороші результати.
Я дуже люблю метод, в якому я працюю і якому навчаю. І з радістю ділюся своїми знаннями та вміннями із моїми студентами.
Наталія Єгонська-Спенсер, психотерапевтка, тренерка та супервізорка міжнародних реєстрів психотерапевтів ITAA та IIPA, керівник та засновник Інституту Транзакційного аналізу та Інтегративної психотерапії.