Скільки потрібно вчитися на психолога - ІТАіІП
Skip links

Скільки потрібно вчитися на психолога

Скільки потрібно вчитися на психолога: повний гід

Професія психолога протягом останніх років є однією з найзатребуваніших. Психологом мріють стати і старшокласники, і ті, хто планує змінити професію.  Навчання психології – це цікавий шлях, який відкриває можливість професійно допомагати людям. 
Для того, щоб стати професійним психологом, потрібно прикласти певні зусилля та  час.. У цій статті ми відповімо на питання: “Скільки потрібно вчитися на психолога?” та розглянемо тривалість і вимоги до навчання на різних етапах здобуття освіти психолога, можливі спеціалізації, а також додаткові сертифікаційні курси та їх значення.

Загальні вимоги до навчання на психолога

   Навчання на психолога включає кілька етапів: бакалаврат, магістратура і, за бажанням, докторантура. Кожен з цих етапів має свої вимоги до вступу, тривалість навчання та специфіку навчального процесу. Крім того, для роботи в деяких сферах психології може знадобитися додаткова сертифікація.
    Загальні вимоги до вступу на перший етап навчання – бакалаврат – включають документи, які встановлені державними органами. Якщо ви плануєте навчатися, уточніть цей перелік у навчальному закладі, де ви хочете здобути освіту.
     Як правило, спеціальні вимоги для вступу на спеціальність “Психологія” не ставляться. Потрібно мати документи, бажання та скласти вступні іспити.

Етапи навчання: бакалавр, магістр, докторантура

  • Бакалаврат

Тривалість навчання: 4 роки.

  Бакалаврат – це перший етап вищої освіти. Тут студенти отримують базові знання з психології: загальна психологія, основні психологічні теорії, а також спеціальні розділи психології, наприклад, соціальну, вікову психологію, психологію розвитку, психодіагностику та консультування та інші дисципліни. 
 Важливим завданням на цьому етапі є набуття практичних навичок, які необхідні для роботи з клієнтами, і проведення наукових досліджень.

  • Магістратура

Тривалість навчання: 1,5-2 роки.

  Магістратура дає можливість поглибити знання та обрати спеціалізацію, яка найбільше цікавить студента. Спеціалізації можуть включати клінічну психологію, організаційну психологію, освітню психологію та інші.
  Під час цього етапу студентам важливо поглиблено вивчати концепції та методи, проводить дослідження та пройти практику. Разом це допомагає здобути цінний практичний досвід.

  • Докторантура

Тривалість навчання: 3-5 років.

Докторантура – це найвищий рівень освіти у сфері психології, який дозволяє проводити незалежні наукові дослідження і викладати в університетах. Для вступу на програму докторантури зазвичай потрібно мати ступінь магістра і представити дослідницький проєкт.
Цей етап навчання зосереджений на глибокому вивченні обраної теми дослідження, і його завершенням є захист докторської дисертації.

Спеціалізації у психології та їх тривалість

  Вибір спеціалізації у навчанні психолога важливий. Адже саме завдяки спеціалізації ви зможете глибше вивчити той напрямок,який вам цікавий.   
  Спеціалізацію у психології ви можете обрати залежно від тієї програми, які пропонують вищі навчальні заклади. 
  Наприклад, зараз у різних ВУЗах можна обрати такі спеціалізації:

  • Психологічне консультування
  • Психологія тренінгової діяльності
  • Психологічна реабілітація
  • Психосоматика та психологія здоров’я
  • Політична психологія
  • Юридична психологія
  • Соціальна психологія та психотерапія
  • Сімейна психологія та психотерапія
  • Організаційна психологія
  • Екстремальна та кризова психологія

  Навчання на спеціалізації може тривати 1.5-2 роки. Точну тривалість та вимоги виставляє заклад освіти, залежно від нормативних документів.  
  Кожна з цих спеціалізацій може бути отримана і на додаткових курсах, що впливає на загальну тривалість навчання.

Додаткове навчання та сертифікація

  Після отримання вищої освіти більшість психологів часто прагне розширити свої знання і підвищити професійний рівень завдяки додатковому навчанню. Ця сфера активно розвивається в Україні, тому в цій статті ми дамо основні орієнтири, а конкретні умови навчання рекомендуємо уточнювати.
  Основними формами додаткового навчання та підвищення кваліфікації психологів в Україні є курси та семінари. 

Майстер-класи та семінари 

  Це один з найпоширеніших форматів, адже не вимагає тривалого часу та дає можливість отримати знання з конкретної теми. Як правило, семінари та майстер-класи тривають від кількох годин до кількох днів, присвячені окремим темам та їх проводять фахівці із великим досвідом роботи.  
  Після семінару або майстер-класу видається сертифікат із вказаною темою та кількістю годин навчання.

Курси підвищення кваліфікації

Зазвичай ці курси проводяться організаціями, які отримали дозвіл від держави на таке навчання. Це навчальні заклади та організації, які мають спеціалістів у конкретній галузі, наприклад, для системи освіти, медицини і т.д.  
  Темами таких курсів можуть бути:

  • Метафора у практиці психотерапевта
  • Психотерапія травматичного досвіду
  • Теорія і практика арт-терапії
  • Сімейне консультування
  • Основи психологічної корекції

Після таких курсів психолог отримує свідоцтво або сертифікат, які засвідчують проходження курсів та кількість годин навчання.

Сертифікація в терапевтичних методах

  Психологи, які хочуть підвищити свій професійний рівень, продовжують навчання в одному терапевтичних методів, які представлені в Україні. На момент написання цієї статті поки таке навчання не до кінця врегульоване державними вимогами і здійснюється організаціями, які співпрацюють з міжнародними представниками психотерапевтичних методів.
  На сьогодні існує досить багато методів психотерапії, яким можна навчатися. Наприклад, це психоаналіз, когнітивно-поведінкова терапія, гештальт-терапія, арт-терапія та інші.
  Наш Інститут транзакційного аналізу та інтегративної психотерапії здійснює підготовку в напрямках транзакційного аналізу та інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки (Р.Ерскін). Ми здійснюємо навчання у цих методах та супроводжуємо для сертифікації.
  Додаткова сертифікація дає психологу багато нових можливостей, зокрема, розширення знань та напрацювання нових навичок, підвищення якості роботи з клієнтами. а, надаючи йому переваги у кількох аспектах:

Поради для майбутніх студентів психології

Якщо ви зацікавлені у вивченні психології та плануєте реалізуватися у професії психолога, ось кілька порад, які можуть бути корисними.

Підготуйтеся до вступу. Вивчайте вимоги до вступу у вибраний університет, підготуйте необхідні документи. Зберіть відгуки у тих, хто проходив тут навчання та при можливості дізнайтеся про те, у яких методах практикують викладачі, які можливості для навчання створені.

Знайомтеся з різними напрямками психології. На початку вам може бути цікаво все, але в процесі ближчого знайомства з різними галузями психології ви можете обрати те, що вас надихає найбільше. 

Виберіть спеціалізацію. По мірі вивчення психології відзначайте для себе, яка галузь психології вас найбільше цікавить. Спираючись на свій інтерес, досліджуйте різні навчальні програми, курси, щоб знайти ті, які зможуть дати вам необхідні знання. 

Практикуйте. Розгляньте можливості для стажування або волонтерства в психіатричних лікарнях, реабілітаційних центрах, школах або інших організаціях, щоб отримати практичний досвід. 

Займайтеся самоосвітою. Знайомтеся з сучасними дослідженнями та літературою в галузі психології. Шукайте можливості для додаткового навчання, таких як онлайн-курси, семінари, вебінари та конференції.

Висновки: що потрібно знати перед вступом

  Психологічна освіта – це тривалий процес, що включає в себе вищу освіту та додаткове навчання. Тривалість навчання залежить від обраної спеціалізації і додаткових сертифікацій, які ви вирішите пройти. Як правило, для роботи в державних закладах потрібно мати вищу освіту (5 років) та періодичне підвищення кваліфікації. Для приватної практики та сертифікації в психотерапевтичних методах крім вищої освіти потрібне додаткове навчання близько 5 років.  
  Для того, щоб досягти успіху в професії психолога та ефективно допомагати клієнтам, важливо бути готовим до постійного навчання, розвитку практичних навичок і пошуку нових знань.

  Сподіваємося, що ця стаття допоможе вам зорієнтуватися у можливостях навчання на психолога і які кроки слід зробити, щоб досягти своїх професійних цілей.





Схожі статті:

 Якщо ви цікавитесь глибинною психологією, запрошуємо вас на навчання в Інституті:

Базовий курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Поглиблений курс інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки

Базовий курс транзакційного аналізу ТА-101



Поглиблений курс транзакційного аналізу ТА-202


Home
Account
Cart
Search

Напишіть нам

через зручний для Вас канал комунікації

Адреса інституту: Київ, вул. Оболонська, 29, офіс 101.

info.itaip@gmail.com