Цінність інтегративної психотерапії з фокусом на стосунки
Чи може людина жити у світі без стосунків? Я вважаю, що це неможливо. Неможливо тому, що людина стає людиною саме завдяки цій взаємодії з іншою людиною, взаємодії із собою, взаємодії із зовнішнім світом.
Стосунки – важлива частина нашого життя
Життя дитини починається у стосунках із значними дорослими. Саме вони дають первинне ставлення до себе, до інших та світу. Первинне розуміння, хто я, хто інші і який світ навколо мене.
Інший – це, по суті, важливий стимул, який спричиняє певні реакції. За своєю біологічною природою дитина тільки так, через стосунки, розуміє, що вона людина. І, найважливіше, – якою вона є, як людина, чи подобається вона, які у неї здібності. Вона дізнається про свої бажання, потреби. Майже все про себе дитина дізнається через іншого.
Так формується внутрішня картина розуміння себе та світу, внутрішня картина кожного з нас.
Що ж відбувається, якщо діти позбавлені здорових стосунків?
Тоді у дитини формується уявлення, що вона повинна навчитися справлятися з цим життям, з реальністю, без очікування того, що хтось буде поруч, хтось буде для неї щось робити, що інший безпечний, що можна щось попросити. Тобто намагається навчитися обходитися без стосунків у світі стосунків.
Але, оскільки це неможливо, дитиною приймається внутрішнє рішення для збереження стосунків, – йти на поступки, ставати зручною, погоджуватися з тим, як тебе визначали інші. Все заради того, щоб ці стосунки зберегти.
Інтегративна психотерапія – це стосунки, які можуть бути використані для лікування кумулятивної (тривалої) травми, що виникла від попередніх порушень у стосунках.
В інтегративної психотерапії терапевт усвідомлено перебирає роль того, хто готовий через налаштований безпечний контакт у стосунках заповнити необхідний дефіцит. Щоб вилікувати травмуючі стосунки, які були зафіксовані у нашій психіці та впливають на життя сьогодні. Дати новий досвід здорових стосунків, пережити їх у контакті. Це і є завдання інтегративної психотерапії. Навчання в інтегративній психотерапії – це навчання того, як створювати такі взаємини у рамках терапії.
Інтегративна психотерапія з фокусом на стосунки – це глибинне зцілення в контакті.
Чому важливий контакт? Тому, що саме через контакт, через стосунки, дитина вчиться будувати стосунки, відчувати свої потреби, мріяти, радіти, боятися. Саме через контакт дитина розуміє, яка вона, який цей світ, які інші люди.
Почуття приналежності, емпатія, співчуття, – все, що стосується людини у всіх сферах життя, все формується через міжособистісний контакт. І в психотерапії ми працюємо з порушеннями контакту, ми досліджуємо хто я є і що я роблю в цьому світі з цими людьми.
Моя задача як інтегративного психотерапевта – налагоджувати зцілюючий контакт.
Зцілюючий контакт – це коли ми в стосунках із своїм клієнтом задовольняємо ті дефіцити, які не були задоволені на різних стадіях розвитку. Ми даємо визнання його досвіду, ми вчимося його бачити, чути. Ми надаємо цінність тому, як клієнт навчився виживати. Ми визнаємо його почуття, думки, ідеї. Надаємо значимість тому, як він проявляється тут, з нами, в контакті.
Наталія Мотрич, сертифікований психотерапевт у методах Транзактний Аналіз та Інтегративна психотерапія (СТА, CIIP), попередній тренер і супервізор.