Skip links

Психотерапевт і психолог: у чому різниця?

  Зараз досить багато людей відчуває потребу звернутися за допомогою до фахівців із психічного здоров’я. Постійний стрес, емоційні навантаження, проблеми у стосунках підштовхують людину шукати рішення.
  Але досить часто виникає питання про те, до кого ж варто звернутися? Потрібен психолог чи психотерапевт? Для того, щобі відповісти на це питання, важливо розуміти чим ці спеціалісти схожі і чим відрізняються. 
  У цій статті ми розглянемо основні відмінності між психотерапевтом і психологом, їхні методи роботи та області діяльності. А також поділимось порадами, коли і до якого фахівця слід звертатися.

Основні відмінності між психотерапевтом і психологом

На початку визначимось із основними характеристиками психолога та психотерапевта.

Хто такий психолог?

Психолог – це фахівець, який має вищу освіту в галузі психології. Психолог – це не лікар, він не повинен мати медичної освіти, не може ставити діагнози і призначати ліки. 
  Психолог працює зі здоровими людьми, які переживають кризу та емоційні труднощі.  Наприклад, стрес, адаптації дитини у школі, конфлікти на роботі, криза у стосунках, незадоволення своїм життям. 
  На відміну від психотерапії, психологічне консультування відносно короткочасне (до 10 зустрічей) або одноразове. На консультації психолог може порекомендувати курс психотерапії, а при потребі  може направити вас до психотерапевта або психіатра.   
  Психолог може проводити консультації та тренінги, тестування, надавати рекомендації щодо подолання емоційної напруги, вирішення конфліктів. Психологи працюють у школах садочках, в організаціях, у центрах реабілітації та телефонах довіри, у приватній практиці. 

Освітній шлях психолога.

  1. Вища освіта (бакалавр або магістр) у галузі психології. Спеціаліст має диплом про вищу освіту державного зразка.
  2. Спеціалізація залежно від обраної області (наприклад, клінічна психологія, соціальна психологія, психологія освіти).
  3. За бажанням спеціаліста – додаткове навчання, курси із спеціалізації.

Хто такий психотерапевт?

Психотерапевт – це фахівець, який має додаткову спеціалізацію в психотерапії. Психотерапевт може мати початкову освіту як психолог, лікар-психіатр, соціальний працівник або інший фахівець, але для того, щоб стати психотерапевтом, він має пройти спеціалізоване навчання в галузі психотерапії. Це навчання зазвичай триває кілька років і включає в себе як теоретичну підготовку, так і практичну роботу з клієнтами під наглядом супервізією.
  Психотерапевт лікує психічні та поведінкові розлади із використанням психотерапевтичних методів.  Він має право призначати ліки,якщо має медичну освіту.
  До психотерапевта можна прийти з легкими формами депресії та тривоги, проблемами у стосунках, стресом та виснаженням, травмами, низькою самооцінкою, втратою мотивації та бажанням самопізнання та саморозвитку. Також із психотерапевтом можна змінити усталену поведінку, пропрацювати травматичний досвід, відновитися після депресії, ПТСР чи іншого розладу.

Освітній шлях психотерапевта

  • Базова вища освіта (психологія, медицина або інша суміжна галузь).
  • Додаткова спеціалізована підготовка у галузі психотерапії (тривалі курси, тренінги, супервізії).
  • Проходження сертифікації в певному методі психотерапії.
  • Підвищення кваліфікації через участь у семінарах, тренінгах та інших формах професійного розвитку.
Методи роботи та області діяльності

Хоча і психологи, і психотерапевти працюють у сфері психічного здоров’я, але їхні методи роботи та області діяльності можуть значно відрізнятися.

Методи роботи психолога

Основні методи роботи психолога це:

  • Психологічне консультування. Це індивідуальна робота, коли психолог допомагає у вирішенні психологічних проблем, наприклад, стрес, конфлікти, адаптація до нових умов.
  • Діагностика. Проведення психологічних тестів та інтерв’ю для оцінки когнітивних функцій, емоційного стану, особистісних характеристик.
  • Розробка індивідуальних та групових програм для покращення емоційного стану, розвитку особистості або підвищення продуктивності клієнтів.
  • Психологічна просвіта. Психологи надають інформацію та навички для покращення психічного здоров’я, адаптації до змін або розвитку нових поведінкових моделей.

Методи роботи психотерапевта

Психотерапевти спеціалізуються на лікуванні психологічних та емоційних розладів за допомогою психотерапевтичних методів. Психотерапевт працює з проблемами, які мають глибші корені і можуть бути пов’язані з тривалим стресом, травмами, депресією, тривожними розладами, кризами ідентичності або іншими складними життєвими ситуаціями.

Серед найбільш поширених методів психотерапії можна виділити:

    • Когнітивно-поведінкова терапія допомагає змінювати поведінку, негативне мислення та сприйняття реальності. 
    • Психоаналіз допомагає дослідити підсвідомі процеси, які впливають на емоційний стан та поведінку.
    • Гештальт-терапія допомагає людині розібратися в тому, що вона відчуває і чого хоче насправді. 
    • Системна сімейна терапія працює із системою сім’ї клієнта та знаходить можливості вирішення проблем системно.
    • Тілесно-орієнтована терапія ставить основний акцент на роботі з тілесними відчуттями для вивільнення емоційних блоків.
    • Екзистенційна терапія допомагає знайти сенс життя, орієнтуватися на власні цінності у прийнятті важливих рішень.
    • Арт-терапія працює з несвідомим через творчість. Так людина отримує можливість проживати емоції, пропрацьовувати конфлікти і травми.  
  • Інтегративна психотерапія з фокусом на стосунки допомагає інтегрувати різні сфери особистості для гармонійного самопочуття. При цьому використовуються методики з різних підходів психотерапії.

Як обрати фахівця для своїх потреб?

  Вибір спеціаліста, з яким ви зможете пропрацювати свій запит – це важливий крок. далі ми поділимося основними моментами, які потрібно врахувати при виборі спеціаліста.
  Інколи клієнту не вдається з першого разу знайти “свого” спеціаліста, тому важливо у процесі вибору бути уважним і не здаватися.

Коли звертатися до психолога?

До психолога можна звернутися у таких випадках:

  • Труднощі у стосунках, на роботі або у сім’ї, вам потрібна підтримка або порада.
  • Пройти тестування для оцінки особистості, інтелекту, здібностей або емоційного стану.
  • Навчитися керувати стресом або розвинути нові навички поведінки.
  • Стрес, тривога або депресія, які не пов’язані з клінічними розладами.
  • Життєві зміни або кризи, такі як розлучення, зміна роботи, переїзд, втрата роботи, народження дитини тощо.
  • Питання розвитку особистості або кар’єри.
  • Потреба у самопізнанні та розвитку – бажання краще зрозуміти себе, свої потреби, мотивацію та цінності. 
  • Проблеми з самооцінкою, невпевненість у собі, труднощі у прийнятті рішень.
  • Переживання втрати або горя через смерть чи хворобу близької людини, розлучення або іншу втрату.

Коли звертатися до психотерапевта?

Психотерапевт допоможе вам у таких випадках:

  • Депресія, тривожні розлади, фобії або інші психічні розлади, які потребують тривалої терапії.
  • Тривалий емоційний біль, втрата, травма або інші складні життєві ситуації.
  • Постійний або хронічний стрес, який погіршує якість життя.
  • Внутрішній конфлікт або криза ідентичності, бажання пройти тривалу терапію для особистісного розвитку та самопізнання.
  • Серйозні проблеми у взаєминах з партнером, членами сім’ї або іншими близькими людьми. 
  • Проблеми з харчуванням, такі як анорексія, булімія або переїдання.
  • Психосоматичні розлади – коли фізичні симптоми не мають очевидної медичної причини і можуть бути пов’язані з психологічними факторами.
  • Залежності – алкогольна, наркотична, ігрова, залежність від їжі тощо.
  • Постійні або повторювані проблеми у житті, які не вдається вирішити самостійно.

Що врахувати при виборі спеціаліста 

  • 1. Освіта. У психолога має бути вища освіта за напрямом “Психологія”. Психотерапевт повинен мати вищу психологічну або медичну освіту та обов’язково мати сертифікат психотерапевта про навчання в певному методі психотерапії. 
  • 2. Професійна спілка. Добре, якщо спеціаліст є є членом професійної спілки, адже так клієнт отримує додатковий захист від некомпетентності та вирішення конфліктів, етичних питань.
  • 3.  Досвід роботи. Ви можете запитати про досвід роботи спеціаліста, запити, з якими він працює, кількість клієнтів та методи, які він використовує.
  • 4. Спілкування та ставлення до клієнта. Якщо спеціаліст починає розповідати вам про єдиний варіант для змін, підштовхує до певних рішень, пропонує спілкування та зустрічі поза межами робочих стосунків, зверніть на це увагу – це порушення професійної етики.

Висновок: психотерапевт чи психолог?

Вибір між психотерапевтом і психологом залежить від ваших потреб і проблем, які ви хочете вирішити. Психолог є першим кроком у вирішенні психологічних труднощів, які не потребують глибокої терапевтичної роботи. Психотерапевт, у свою чергу, спеціалізується на лікуванні складніших емоційних та психічних проблем, які вимагають більш комплексного підходу.

Як обрати фахівця?

  1. Визначте, чи потрібна вам підтримка у вирішенні конкретної життєвої ситуації, чи вам необхідна глибинна терапія.
  2. Зберіть інформацію про спеціаліста. Подивіться на освіту, дізнайтеся про методи роботи.
  3. Запишіться на консультацію та проаналізуйте ваше спілкування на сесії. Розгляньте ті рекомендації, які надасть вам спеціаліст.

Якщо ви не впевнені, до кого звернутися, рекомендується почати з консультації у психолога. Він допоможе визначити, чи потрібна вам глибша терапія і чи слід звернутися до психотерапевта. У будь-якому випадку, вибір фахівця має бути зваженим і базуватися на ваших індивідуальних потребах та ситуації.

Схожі статті:

Home
Account
Cart
Search

Напишіть нам

через зручний для Вас канал комунікації

Адреса інституту: Київ, вул. Оболонська, 29, офіс 101.

info.itaip@gmail.com